Ajkule pozitivne na kokain zbog kontaminacije okeana kod Brazila

Brazilski naučnici su obavili analizu 13 ajkula kod obale Rio de Janeira te su ustanovili da su pozitivne na kokain.

Iako priča zvuči nestvarno, analiza je pokazala da su ajkule zaista pozitivne na kokain, a naučnici su zabrinuti zbog potencijalnih efekata droge na ponašanje morskih životinja.

Kokain završava u okeanu na različite načine, od nedovoljne obrade otpadnih voda do odbačenih paketića droge, što dovodi do neočekivanih posljedica po vodene vrste.

Nedavno obavljeno istraživanje je pokazalo da kokain zagađuje morske ekosisteme širom svijeta, a tragovi ove droge su pronađeni u kanalizacijskim i površinskim vodama širom 37 zemalja između 2011. i 2017. godine. Kokain je otkriven u različitim morskim organizmima poput mekušaca, rakova i riba, međutim, ovo je prvo istraživanje koje se bavilo prisustvom droge u morskim psima. Nalazi su pokazali zabrinjavajući nivo kontaminacije.

Brazilski naučnici su analizirali 14 ajkula kod obale Rio de Janeira, a riječ je o malim brazilskim oštronosnim ajkulama Rhizoprionodon Ialandi, koje su manje od jednog metra i koje se hrane sitnom ribom i lignjama. Istraživači su secirali ajkule i analizirali uzorke njihovih mišića i jetre, a rezultati su bili alarmantni. Svaka testirana ajkula bila je pozitivna na kokain, a 12 od ukupno 13 je sadržavalo benzoilekgonin, nusproizvod metabolizma kokaina koji je bio prisutan u njihovim sistemima.

Dr. Rachel Ann Hauser-Davis, britanska naučnica iz Fondacije Oswaldo Cruz i članica istraživačkog tima, tvrdi da je uzrok ovog stanja vjerovatno ljudska aktivnosti.

“S obzirom na psihotropne efekte zloupotrebe droge na kičmenjake, mogu se pojaviti promjene u ponašanju, koje mogu utjecati na preživljavanje vrste na još neistražene načine”, izjavila je Hauser-Davis.

Istraživanje ukazuje na ilegalnu proizvodnju droga kao ključni izvor kokaina koji završava u okeanu. Istraživači su istražili mogućnost da ajkule konzumiraju kokain koji krijumčari odbacuju, no to je manje vjerovatno. primarna briga je hronična izloženost drogi, koja bi mogla imati ozbiljne zdravstvene posljedice na ajkule.

Utjecaj kokaina na ajkule mogao bi biti značajan. Izloženost kokainu može oštetiti njihov vid, promijeniti njihove sposobnosti lova i potencijalno smanjiti njihov životni vijek.

Istraživanje je pokazalo da je nivo kokaina u ajkulama 100 puta veći u odnosu na ranije nivoe otkrivene u drugim vodenim bićima. Hronična izloženost tako visokim nivoima kokaina može oštetiti njihovu DNK, utjecati na metabolizam i dovesti do promjena u ponašanju.

Iako ideja o “drogiranim ajkulama” na naslovnicama može izgledati senzacionalno, ipak se treba fokusirati na učinak droge na njihovo zdravlje i preživljavanje. Istraživači su naglasili da bi ovi nalazi mogli imati šire implikacije na ekosisteme i ljudsko zdravlje. Kako su ajkule redovno na trpezama u Rio de Janeiru i u drugim dijelovima Brazil, mogu postojati potencijalni rizici i za ljude. To povećava zabrinutost zbog pitanja kako zagađenost drogom može indirektno utjecati na ljudsko zdravlje kroz lanac ishrane.

Morski biolozi su i ranije upozoravali na ajkule pozitivne na drogu. Poznat je slučaj iz jula 2023. godine na Floridi, gdje su ajkule izložene kokainu koji su odbacili krijumčari. Tokom Discoveryjevog Shark Weeka je morski stručnjak Tom Hird zajedno sa svojim timom posmatra neobično ponašanje ajkula kada bi se lažni paket kokaina bacio u more. Ajkule bi mu prilazile i grizle ga.

Ova otkrića naglašavaju hitnu potrebu da se rješava problem zagađenja okeana drogom, kao i njenih efekata na životinje.

Izvor: Klix.ba

Related posts